« Svibanj 2022 »

Posjet tvornici Metal Product u Brezničkom Humu
Autor: Helena Kolar Herceg, 29. 4. 2022.

Nakon nekoliko godina pauze, ponovo smo, sa zadovoljstvom, bili u posjetu renomiranoj tvornici Metal Product u Brezničkom Humu.

Profesori Srećko i Jelena i majstor Božo vodili su ovu generaciju učenika srednjoškolaca i polaznika osposobljavanja metalske struke u želji da u jednoj od vodećih tvornica metalske struke vide vrlo modernu i naprednu tehnologiju, opremu i strojeve. Učenici su s velikim zanimanjem gledali robote za zavarivanje, strojeve za rezanje lima u CNC-izvedbi, nekoliko velikih postrojenja za tlačno lijevanje aluminija. Ljubazni domaćini su nam pokazali nekoliko novih velikih preša i novu kovačnicu pa su naši učenici i polaznici vidjeli na jednom mjestu veliku raznolikost i bogatstvo metalske struke.

Posjet Muzeju vatrogastva i Javnoj vatrogasnoj postrojbi u Varaždinu

Upotpuniti znanja o zaštiti na radu, a posebno o zaštiti od požara, bio je razlog posjeta Muzeju vatrogastva i Javnoj vatrogasnoj postrojbi u Varaždinu. Obilaskom Muzeja Vatrogastva vidjeli smo puno zanimljivih izložaka, npr. starih kaciga, zastava, slika, diploma, odličja, ručnih pumpi i sličnog i podsjetili se kako se nekad borilo protiv požara i da je zbog velikih požara, a posebno onog 1776. godine, Varaždin gotovo potpuno izgorio i prestao biti glavnim gradom ondašnje Hrvatske.

U javnoj vatrogasnoj postrojbi u Varaždinu upoznali su nas i demonstrirali rad sa suvremenom vatrogasnom opremom i vozilima, posebno onom na rješenju na visinama. A kako je to biti na visinama, isprobali su gotovo svi učenici uz pratnju i nadzor ljubaznih vatrogasaca.